ARTYKUŁY

CZĘSTE PYTANIA

Specyfikacja alkomatu

Alkomaty to skomplikowane urządzenia (z wyjątkiem gadżetów i zabawek)skonstruowane z precyzyjnie dobranych i specjalnie zaprojektowanych podzespołów:

  • komputera
  • przepływomierza
  • czujnika alkoholu
  • bazy danych pomiarów wzorcowych
  • oprogramowania zaprojektowanego specjalnie dla danego modelu sensora
  • układu mechanicznej obróbki powietrza
  • układu zasilającego
  • Dlatego nie należy traktować ich w kategoriach gadżetów do zabawy,a precyzyjnych urządzeń pomiarowych. Jako takie posiadają swoje ograniczenia w zakresie użytkowania, ponieważ poprzez nieumiejętne użytkowanie / przechowywanie stosunkowo łatwo mogą ulec tzw. rozkalibrowaniu lub nawet uszkodzeniu.

    Dlaczego alkomat trzeba kalibrować?

    ABSOLUTNIE KAŻDY alkomat pod wpływem wielu czynników ulega rozkalibrowaniu i po pewnym czasie nie wskazuje prawidłowo. Zależnie od klasy urządzenia oraz od tego w jaki sposób jest przechowywane i użytkowane może to nastąpić rok po zakupie lub nawet krótko po pierwszym uruchomieniu alkomatu (o czynnikach drastycznie obniżających żywotność alkomatów przeczytasz w kolejnym ustępie).

    No dobra, ale skąd potrzeba regularnego kalibrowania?

    Wraz z upływem czasu wykonany ze stopów szlachetnych (półprzewodnikowy – złoto / elektrochemiczny – platyna) sensor zużywa (utlenia) się i jego wskazania różnią się od tych zapamiętanych w bazie danych pomiarów wzorcowych. Dlatego urządzenia te wymagają okresowej kalibracji, czyli ponownego ustawienia danych wzorcowych.

    Jeżeli chcesz by Twój alkomat wskazywał prawidłowo, musisz go serwisować
    (kalibrować) w autoryzowanym serwisie nie rzadziej niż przewiduje to instrukcja
    danego urządzenia!

    W przypadku najprostszych i najtańszych alkomatów jest to zwykle około 6 miesięcy lub 300 pomiarów, a w przypadku urządzeń droższych, bardziej profesjonalnych interwał serwisowy najczęściej wypada w okolicach 12 miesięcy lub wykonanych 1000 pomiarów. Dlatego też konieczność kalibracji nie jest wadą alkomatu i nie podlega reklamacji. Prosimy nie oczekiwać, że niekalibrowany regularnie alkomat będzie wskazywał poprawne wyniki.

    Dlatego też konieczność kalibracji nie jest wadą alkomatu i nie podlega reklamacji. Prosimy nie oczekiwać, że niekalibrowany regularnie alkomat będzie wskazywał poprawne wyniki.

    Co “ZABIJA” alkomat?

    Zapewne zastanawiasz się czy można przedłużyć ogólną żywotność alkomatu oraz zachować wiarygodność wskazywanych przez niego wyników.

    Procesu utleniania powierzchni czynnej sensora niestety nie da się zatrzymać. Mamy jednak i dobrą wiadomość – unikając pewnych czynników i przestrzegając zaleceń instrukcji danego alkomatu można zdecydowanie spowolnić proces degradacji czujnika alkomatu.

    Najważniejsze z nich, to:

    Nie wykonuj pomiaru bezpośrednio po spożyciu alkoholu, lub kiedy wiesz, że jego stężenie w wydychanym powietrzu jest wysokie (np. popularna zabawa na imprezach – „kto więcej wydmucha”).

    Dmuchanie w alkomat bezpośrednio po spożyciu alkoholu może spowodować uszkodzenie czujnika i nieprawidłowe pomiary. W ekstremalnych przypadkach sensor może nadawać się już tylko do wymiany.


    Nie jedz, nie pij i nie pal przez 30 minut przed wykonaniem pomiaru. Jedzenie, picie i palenie bezpośrednio przed pomiarem może nie tylko wpływać na wynik ale również zwyczajnie
    zabrudzić lub nawet uszkodzić sensor.


    Nie przechowuj alkomatu w pobliżu lotnych substancji, w tym alkoholu. Nie wdmuchuj płynów i dymów do czujnika oraz nie zanurzaj urządzenia w płynach. Nie należy również czyścić urządzenia z użyciem detergentów.


    Przechowuj alkomat w suchym miejscu. Unikaj bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne (np. „podszybie” samochodu) i temperatur spoza zakresu 0-40 °C.


    Przestrzegaj interwału serwisowego (regularnej kalibracji) przewidzianego dla danego urządzenia – nawet jeżeli wydaje Ci się, że wskazuje prawidłowo.

    Na czym polega kalibracja?

    Kalibracja jest procesem kontrolno-optymalizacyjnym konfigurującym oprogramowanie alkomatu tak, aby prawidłowo wskazywał wartości alkoholu w pobieranym powietrzu. Alkomat poddaje się testom i wyznacza jego sprawność na specjalnych symulatorach zawierających bardzo precyzyjne stężenia alkoholu.

    W przypadku gdy wyniki różnią się od rzeczywistości, resetuje się oprogramowanie i ustawia początkowe wartości nominalne.

    Ile razy można kalibrować?

    Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ ogólna żywotność alkomatu ściśle związana jest z klasą sensora użytego w danym modelu. Dobrej klasy sensory elektrochemiczne wytrzymują często nawet 5-6 lat regularnego użytkowania i kalibrowania, podczas gdy najtańsze czujniki półprzewodnikowe mogą nadawać się do wymiany już po roku. Nie oznacza to oczywiście, że nie ma dobrej klasy sensorów półprzewodnikowych, lub “podłych” czujników elektrochemicznych. Z tego powodu odradzamy zakup alkomatu u “przypadkowych” sprzedawców czy na przysłowiowym “straganie” .

    Można jednak przyjąć, że uśredniony czas życia alkomatu to ok. 3-4 lata, co przy 2 kalibracjach rocznie daje 6-8 kalibracji. Warto zaznaczyć, że kalibracje same w sobie nie wpływają znacząco na obniżenie sprawności sensora (mniej więcej jak zwykły pomiar) dlatego nie ma przeciwwskazań by wykonywać kalibrację nieco częściej niż jest to zalecane w instrukcji.

    Jak często można kalibrować?

    Odpowiedź jest bardzo prosta: tak często jak przewiduje to producent urządzenia oraz wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie, że wyniki nie są prawidłowe (np. kiedy pomimo braku spożycia alkoholu wynik pomiaru jest inny niż 0,0‰. Pamiętać należy, że w przypadku alkomatów decydujące znaczenie mają czas i ilość wykonanych pomiarów. Czyli jeżeli kalibracja została przewidziana np. co 6 miesięcy lub 300 pomiarów, to należy skalibrować urządzenie jak tylko spełniony zostanie chociaż jeden z tych warunków, a nie oba!

    Wszystkie alkomaty zakupione w naszym sklepie objęte są programem 12 miesięcy darmowych kalibracji, co oznacza, że w ciągu pierwszego roku od dnia zakupu urządzenia możesz je kalibrować dowolną ilość razy ZA DARMO!

    This website uses cookies.